Pátráme – hledáme

Tady naleznete po čem ve Virtuálním muzeu J.H. & J.Š. pátráme. Hlavně to teď budou různé práce, které se sice v bibliografii vyskytují, ale dosud nebyly publikovány nebo sice kdysi publikovány byly, ale jsou z nějakého důvodu nedostupné. Je docela možné, že někdo z Vás to má k dispozici. Možná fotokopii, opis, možná zná kde hledat apod. Stačí jen napsat Vaši zprávu do komentáře níže.

Za Vaši iniciativu předem díky.


NázevPopisCo se podařilo nalézt a další poznámky
BiklinkV bibliografické poznámce je uvedeno “Zpr. v časop. Zrcadlo světa 1, 1913, č. 11. Tento časopis je ve fondu NK Praha. Zkratce Zpr. rozumím, že byla uveřejněna jen nějaká zpráva o této hře. Časopis zatím není digitalizován.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této hry?
BesídkaPředpokládám, že časopis Lid, kde byl článek publikován, je Lid-časopis ujařmených, který vydával Špatný Emil v letech 1907 -1914. V NK Praha je jen ročník 1914.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Bolvan jego veličenstva
Periodiku “Sturm” jsem se pokoušel bezvýsledně hledat ve fondu VHÚ. Zkratce Zpr. rozumím, že byla uveřejněna jen nějaká zpráva v článku K. Kreibicha . Asi se jedná o Karla Kreibicha *1883 – †1966 ale ve fondech NKP nic na téma Hašek v díle K. Kreibicha není. Ve fondech LA PNP opět nic nenalezeno.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text?
BraťjaKde by mohl být uložen Soldat, Rabočij i Krestjanin? Ve fondech VHU jsem ho neobjevil.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Braťja Čecho-Slovjani!Kde by mohl být uložen Soldat, Rabočij i Krestjanin? Ve fondech VHU jsem ho neobjevil.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Bratranec Bojko
Jaroslav Hašek se o povídce zmiňuje v jednom ze svých dopisů Jarmile (nedatováno) a zřejmě předal čtyřstránkový rukopis do nakladatelství “Máj” p. Kronbauerovi, ten mu dal pětku zálohu…Zde stopa končí.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Dějiny českého vojska v RuskuV jednom z dopisů z fronty, “Dějstvujuščaja armia“, Jaroslav Hašek píše, že někdy koncem roku 1916 bude mít napsané Dějiny českého vojska v Rusku : …Polovičku práce mám již za sebou a za tři neděle budu hotov s celými dějinami českého vojska až do dnešní doby… Je otázkou zda skutečně své dílo dokončil a komu předal rukopis. Je stále naděje, že by mohl být někde založen v archivech nebo v soukromých sbírkách.
Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Dětičky
cyklus povídek

Jediná zmínka o tomto cyklu povídek je v podtitulu povídky “Ejemovic Rézinka” kde je uvedeno “Z cyklu dětičky”. Není jisté, že na tomto cyklu Hašek pracoval, ale přesto, jak se říká: “Náhoda je vůl.” Jestli na něm pracoval, mohl by být někde celý rukopis nebo alespoň jeho torzo. Proto se opět táži:

Neví někdo něco bližšího? Nevlastní někdo náhodou text této práce?
Domoj na rodinuTuto divadelní hru Hašek pouze literárně upravil. A pochybuji, že by se někde dala nalézt. Takže spíše jen pro úplnost. Co kdyby náhodou….
Dopisovatel „Timesů„ podrobuje rozmluvě dvorního raduV bibliografii Pytlík Leiske je uvedeno, že článek byl zabaven, čili neprošel cenzurou. Asi to mělo vyjít v periodiku Lid 22.10.1908. Předpokládám, že je tam jen nadpis a text “Zabaveno” a že časopis Lid, kde byl článek publikován, je Lid-časopis ujařmených, který vydával Špatný Emil v letech 1907 -1914. V NK Praha je jen ročník 1914. Pytlík či Leiske ten časopis zřejmě měli v ruce.
Neví někdo kde se ten časopis nachází? Možná, že zabavený text je někde v policejním archivu. Neví někdo něco bližšího?

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *