FÓRUM

Tady je prostor pro vaše komentáře, dotazy, diskuzi, náměty, zkrátka vše co máte na srdci kolem tohoto muzea. Komentovat můžete i jednotlivé příspěvky.

34 komentáře “FÓRUM

  1. Dobrý den,

    jako dítě jsem četl knihu Osudy dobrého vojáka Švejka s vysvětlivkami a překladem řady německých, maďarských slov a vojenských pojmů.

    Nevíte prosím o jaké vydání by se jednalo. Z jakého roku.

    Bude-li znát odpověď, velice za ni děkuji.

    Bohumil Tomek
    Na Magistrále 798
    280 02 Kolín 2
    Přílohy

  2. Procházka s vyprávěním o Jaroslavu Haškovi. Sraz na Karlově mostě u sochy sv. Iva a přes Staré a Nové město půjdeme na Vinohrady. Můžete se těšit na pivo v oblíbených restauracích Jaroslava Haška a vyprávění o spisovateli, který měl rád recesi, který rád provokoval. Cena procházky je 200 korun a v ceně jsou dvě piva. Pro zájemce bude rezervováno místo v Kavárně Na Šumavě, která by se Haškovi určitě líbila tím, že svým názvem mystifikuje, tak jak to on rád dělával.
    Procházka nebude po všech místech, která jsou spojována se jménem Jaroslava Haška a jejichž jména se objevila v jeho literárním díle (museli bychom nejen opustit Prahu, ale i ČR) .
    Procházka by měla být spíše zamyšlením nad osobností spisovatele, od jehož smrti uplynulo už 100 let, který byl jedním z nejplodnějších autorů počátku 20.století a přesto je jeho jméno spojováno jen s jeho jedním dílem.
    Pokud se chcete zúčastnit tak se do 10.7. https://www.facebook.com/events/985084736239788?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A%5B%7B%22mechanism%22%3A%22your_upcoming_events_unit%22%2C%22surface%22%3A%22bookmark%22%7D%5D%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

  3. Zdravím,
    nevíte někdo, jak velké byly hodnostní hvězdičky a jak vysoké byly výložky?
    Zaujalo mě totiž, že některé románové postavy mají na fotografiích výložky obzvlášť vysoké (Rudolf Lukas), ale někteří je mají naopak položené jako límec (Vaněk).
    Předem děkuji.

  4. Dobrý den.

    Sháním informace o rodině hospodského Metoděje Zvěřiny, provozovatele restaurací Kravín, Pod Černým vrchem a dalších, kde sídlila Strana mírného pokroku v mezích zákona a kam chodili Jaroslav Hašek a spol. Ledaccos jsem našel v knize Byli a bylo od Františka Langera a u Haškových životopisců.

    Některé věci ale stále hledám. Zejména by mě zajímalo, zda existuje nějaká fotografie pana Zvěřiny. Pak také bych chtěl vědět, co se s ním stalo poté, co otevřel svou zřejmě poslední pražskou restauraci v Sokolské na Vinohradech. A co se stalo s jeho dcerami?

    Mám na této věci osobní zájem, jsem jeho pravnukem (vím tedy o tom, co se stalo s jednou z jěho pěti dcer).

    Díky za případné nasměrování.

    Petr Horký.

    1. Dobrý den,
      Vše co mám o panu Zvěřinovi naleznete na stránce, kterou jsme mu věnovali: pan Zvěřina a SMPVMZ. Nevím, jak dalece jste pátral po jeho původu. Narodil se v Hlinsku, takže matriky jsou k dispozici ke stažení na stránkách SOA Zámrsk. Fotografii bohužel nemám. Pokud byste chtěl něco doplnit na stránce pana Zvěřiny ohledně jeho dcer, tak budu rád, když mi napíšete.

      1. Dobrý den, vypátral jsem u příbuzných v krabici se starými rodinnými dokumenty několik fotografií pana Zvěřiny a jeho ženy Josefy. Mohu Vám je poslat, pokud máte zájem. Jakou mailovou adresu používáte?

        1. No to by bylo báječné. Co budete chtít dát na stránku pana Zvěřiny vítám. Vaše autorizace samozřejmě zaručena.
          Můžeme další dohodnout přes email. Můj: jarda@serak.cz

  5. Dobrý den,
    nevíte někdo jak to bylo s organizací vojáků v pluku?
    Že bylo 1 120 vojínů v pluku (dohromady i důstojníky 1488 vojáků) se mi podařilo po nemalé námaze zjistit. Předpokládám že v pluku byly 4 prapory, a každý z nich se ještě dělil na 4 roty, v každé 70 vojínů.
    Ale problém nastal s otázkou, jestli se roty ještě nějak dělily, a zejména – kdo takovému dílu velel?

    1. Zdravím.
      Roty (Kompanie) se dělily na čety (Zug) ty byly obvykle 4. Velitelem čety byl většinou četař (Zuksführer) nebo praporčík (Fähnrich) a opět čety se členily na družstva neboli švarmy (Schwarm) těm veleli vesměs desátníci (Korporal) případně svobodníci (Gefreiter), to většinou u strážních družstev.
      Pro úplnost: Vojenské síly (k.u.k.Heer) se členily na Armádní sbory ( v Čechách to byla 8. armáda s velitelstvím (Korpskommando) v Praze a 9. armáda s velitelstvím v Litoměřicích. Moravské země patřily pod 2. armádu s velitelstvím ve Vídni. Armády se členily dále na divize a ty na brigády, ty na pluky..atd. Podobné členění převzala i československá armáda a fungovalo až do 1989. Jak je to dnes už nesleduji.
      https://www.svejkmuseum.cz/new/zajimavosti/r_armada_ck.htm
      https://www.svejkmuseum.cz/new/slovnik/r_korpskommando.htm
      https://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:18d3573d-d7d9-11ea-8866-001b63bd97ba
      Mnoho materiálů naleznete již naskenované zde https://www.digitalniknihovna.cz/dsmo tak hodně úspěchů v bádaní.

      1. Vřele děkuji, zvlášť za tu příručku vojínovu, kde je to nějak vysvětleno. Podle toho mi vyšlo, že v jedné četě bylo 24 vojáků, a ta se dělila na 3 družstva po 8 vojácích (7 vojínů a 1 svobodník nebo desátník)

  6. A všimli jste si, že se Hašek spletl? V hospodě když Švejk říká: zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku, že arcivévoda Ferdinand nebyl císařův strejček, ale synovec 🙂

  7. Dobrý den,

    píšu občas povídky podle skutečnosti a v jedné vzpomínám na Richarda Haška pod kterým jsem sloužil na vojně. Rád bych mu ji poslal. Je možné mi poslat jeho e-mailovou adresu ? Děkuji za odpověď.

  8. Dobrý den,
    v textu Toulavého housete je citováno vyprávění legionáře Vladimíra Brikciuse.
    Je to prastrýc mé známé, o kterém se snažíme získávat informace o jeho životě v legiích. Jsme překvapeni, že se dobře znal s Jaroslavem Haškem a že ten mu zřejmě zachránil život.
    Prosím proto o informaci, z jaké publikace, či zdroje bylo zmíněné vyprávění Brikciuse použito. Rádi bychom se o jeho pobytu na Rusi dozvěděli něco více.
    Jaroslav Hašek byl mužem mnoha tváří.
    Děkuji moc za informaci.
    I. Hudec
    Praha

  9. Dobrý den,

    ve slovníčku uvádíte u hesla Národní politika, “čubička” jako důvod tohoto lidového označení “bezzásadovost, službičkování moci vládní a pro poddajnost vrstvám majetkově silným”. Ještě by bylo ale zajímavé připojit původ tohoto označení… Není to ověřené, ale slyšel jsem, že přímo na první straně bývali v Národní politice inzeráty na páření čistokrevných psů, tedy vlastně nabídka “čubiček”… 🙂 A od toho se tak začalo říkat celým novinám. Že to bylo příhodné jejich politickému postoji by potom bylo tedy až druhotným důvodem.

    Jinak mám z Vašich stránek velkou radost a slovník jsem už mnohokrát využil…

    Děkuji,
    Martin

    1. Dobrý den,
      v textu vysvětlivky uvádím, že ten důvod k přezdívce “čubička” je citován z Ančíkových vysvětlivek. To byl omyl. Je to citát z vysvětlivek, které jsou uloženy jako strojopis ve fondu Břetislava Hůly v Pam. nár. písemnictví. Břetislav Hůla byl přímým svědkem té doby, ale je možné, že vysvětlivky, které psal v době stalinismu, byly poplatné své době, možná na zakázku ministra Kopeckého nebo Ančíka. Dneska máme možnost si Národní politiku v digitální podobě prohlédnout a skutečně se nabízí i druhá možnost, že název “čubička” vznikl ze značného množství inzerátu na prodej různého drobného zvířectva, hlavně psů. Vše jsem doplnil. Ať si každý udělá svůj vlastní úsudek.
      I když jsem to opravil i ve starší verzi, doporučuji studovat vysvětlivky i v nové, responzivní verzi i na mobilním telefonuRejstřík.
      Národní politika

  10. Milý Jardo,

    dlouho jsem se nedival na svejkmuzeum kvůlí zdravotním problemům až dnes. Zjistil jsem, že jsi dosud nevyměnil moji prezentaci “Cestou necestou” s chybnou fotkou vojáka Haška. Prosím udělej to!
    Pomalu začínám se chystat k výročí JH v r. 2023. Děkují

  11. …Na domě byla umístěna bronzová pamětní deska s odlitkem hlavy a textem: „Zde stál dům, ve kterém působil v letech 1909-1910 jako redaktor časopisu Svět zvířat humorista a satirik Jaroslav Hašek“. Deska byla odhalena v roce 1969. Dům byl zbourán, osud desky je neznámý…
    http://usedlosti.ctrnactka.net/pos91.htm

  12. Děkuji za odkaz na matriku. Potvrdilo se, jsme vzdálení příbuzní. Děkuji za potvrzeni a info.

  13. Dobrý večer,
    mezi blízké lidi Haška patřil Vilém Forster. Hašek ho prý z legrace psal s ö. Vilém Forster měl pocházet z Tábora. Nemohu ovšem najít jeho přesné datum narození. Pracuji na rodové linii rodu Forster a bylo by zajímavě zjistit jestli tam náhodou nepatří. Děkuji.

      1. Dobrý den, po potvrzení příbuznosti s Vilémem Forster se mě podařilo i zakoupit jednu z jeho odborných lékařských knih. Děkuji za tu první důležitou pomoc.

  14. Pripomienka alebo doplnok k slovníku:
    V slovenčine, možno aj v češtine, slovo hňup (chňup, ?) pôvodne znamená vykastrovaný cap, teda po česky kozel.

  15. http://www.svejkmuseum.cz/hasek_rod/hasek_rod.pdf

    Na této stránce je chybně uvedena fotografie statku Mydlovary č.8 z roku 2010. Statek č.8 je na návsi, u návesního rybníku, přesně podle popisovaného způsobu číslování stavení. Na obrázku Josefského katastru je to správně.
    Hezký den

    S pozdravem
    Maruška Václav
    současný majitel usedlosti Mydlovary č.p.4
    Rodák z Mydlovar

      1. Vážený pane Šeráku,
        pro Památník národního písemnictví zpracovávám Portál literárních muzeí (www.literarnimuzea.cz), kam bych rád zařadil i to vaše. Nemůžete mi prosím na můj mail (jaroslav.cisar@centrum.cz) poslat na vás kontakt, abych vám poslat dotazník s údaji, které potřebuji pro vaši prezentaci na portálu. Zároveň přivítám všechny připomínky a doplňky, které tam jsou již uvedeny o Jaroslavu Haškovi.
        J. Císař

        1. Dobrý den, pane Císaři. Můžete mi to poslat na mail jarda@serak.cz. Omlouvám se, že reaguji tak pozdě,ale nějak jsem Vaší zprávu asi přehlédl v komentářích. Bude mi ctí, když stránky muzea budou ve Vašem portálu literárních muzeí.
          Admin Jaroslav Šerák Muzeum Jaroslava Haška a Josefa Švejka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *