Fórum

Tady je prostor pro vaše komentáře, dotazy, diskuzi, náměty, zkrátka vše co máte na srdci kolem tohoto muzea. Komentovat můžete i jednotlivé příspěvky.

 1. Dobrý den,
  nevíte někdo jak to bylo s organizací vojáků v pluku?
  Že bylo 1 120 vojínů v pluku (dohromady i důstojníky 1488 vojáků) se mi podařilo po nemalé námaze zjistit. Předpokládám že v pluku byly 4 prapory, a každý z nich se ještě dělil na 4 roty, v každé 70 vojínů.
  Ale problém nastal s otázkou, jestli se roty ještě nějak dělily, a zejména – kdo takovému dílu velel?

  1. Zdravím.
   Roty (Kompanie) se dělily na čety (Zug) ty byly obvykle 4. Velitelem čety byl většinou četař (Zuksführer) nebo praporčík (Fähnrich) a opět čety se členily na družstva neboli švarmy (Schwarm) těm veleli vesměs desátníci (Korporal) případně svobodníci (Gefreiter), to většinou u strážních družstev.
   Pro úplnost: Vojenské síly (k.u.k.Heer) se členily na Armádní sbory ( v Čechách to byla 8. armáda s velitelstvím (Korpskommando) v Praze a 9. armáda s velitelstvím v Litoměřicích. Moravské země patřily pod 2. armádu s velitelstvím ve Vídni. Armády se členily dále na divize a ty na brigády, ty na pluky..atd. Podobné členění převzala i československá armáda a fungovalo až do 1989. Jak je to dnes už nesleduji.
   https://www.svejkmuseum.cz/new/zajimavosti/r_armada_ck.htm
   https://www.svejkmuseum.cz/new/slovnik/r_korpskommando.htm
   https://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:18d3573d-d7d9-11ea-8866-001b63bd97ba
   Mnoho materiálů naleznete již naskenované zde https://www.digitalniknihovna.cz/dsmo tak hodně úspěchů v bádaní.

   1. Vřele děkuji, zvlášť za tu příručku vojínovu, kde je to nějak vysvětleno. Podle toho mi vyšlo, že v jedné četě bylo 24 vojáků, a ta se dělila na 3 družstva po 8 vojácích (7 vojínů a 1 svobodník nebo desátník)

 2. A všimli jste si, že se Hašek spletl? V hospodě když Švejk říká: zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku, že arcivévoda Ferdinand nebyl císařův strejček, ale synovec 🙂

 3. Dobrý den,

  píšu občas povídky podle skutečnosti a v jedné vzpomínám na Richarda Haška pod kterým jsem sloužil na vojně. Rád bych mu ji poslal. Je možné mi poslat jeho e-mailovou adresu ? Děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  v textu Toulavého housete je citováno vyprávění legionáře Vladimíra Brikciuse.
  Je to prastrýc mé známé, o kterém se snažíme získávat informace o jeho životě v legiích. Jsme překvapeni, že se dobře znal s Jaroslavem Haškem a že ten mu zřejmě zachránil život.
  Prosím proto o informaci, z jaké publikace, či zdroje bylo zmíněné vyprávění Brikciuse použito. Rádi bychom se o jeho pobytu na Rusi dozvěděli něco více.
  Jaroslav Hašek byl mužem mnoha tváří.
  Děkuji moc za informaci.
  I. Hudec
  Praha

 5. Dobrý den,

  ve slovníčku uvádíte u hesla Národní politika, “čubička” jako důvod tohoto lidového označení “bezzásadovost, službičkování moci vládní a pro poddajnost vrstvám majetkově silným”. Ještě by bylo ale zajímavé připojit původ tohoto označení… Není to ověřené, ale slyšel jsem, že přímo na první straně bývali v Národní politice inzeráty na páření čistokrevných psů, tedy vlastně nabídka “čubiček”… 🙂 A od toho se tak začalo říkat celým novinám. Že to bylo příhodné jejich politickému postoji by potom bylo tedy až druhotným důvodem.

  Jinak mám z Vašich stránek velkou radost a slovník jsem už mnohokrát využil…

  Děkuji,
  Martin

  1. Dobrý den,
   v textu vysvětlivky uvádím, že ten důvod k přezdívce “čubička” je citován z Ančíkových vysvětlivek. To byl omyl. Je to citát z vysvětlivek, které jsou uloženy jako strojopis ve fondu Břetislava Hůly v Pam. nár. písemnictví. Břetislav Hůla byl přímým svědkem té doby, ale je možné, že vysvětlivky, které psal v době stalinismu, byly poplatné své době, možná na zakázku ministra Kopeckého nebo Ančíka. Dneska máme možnost si Národní politiku v digitální podobě prohlédnout a skutečně se nabízí i druhá možnost, že název “čubička” vznikl ze značného množství inzerátu na prodej různého drobného zvířectva, hlavně psů. Vše jsem doplnil. Ať si každý udělá svůj vlastní úsudek.
   I když jsem to opravil i ve starší verzi, doporučuji studovat vysvětlivky i v nové, responzivní verzi i na mobilním telefonuRejstřík.
   Národní politika

 6. Milý Jardo,

  dlouho jsem se nedival na svejkmuzeum kvůlí zdravotním problemům až dnes. Zjistil jsem, že jsi dosud nevyměnil moji prezentaci “Cestou necestou” s chybnou fotkou vojáka Haška. Prosím udělej to!
  Pomalu začínám se chystat k výročí JH v r. 2023. Děkují

 7. …Na domě byla umístěna bronzová pamětní deska s odlitkem hlavy a textem: „Zde stál dům, ve kterém působil v letech 1909-1910 jako redaktor časopisu Svět zvířat humorista a satirik Jaroslav Hašek“. Deska byla odhalena v roce 1969. Dům byl zbourán, osud desky je neznámý…
  http://usedlosti.ctrnactka.net/pos91.htm

 8. Děkuji za odkaz na matriku. Potvrdilo se, jsme vzdálení příbuzní. Děkuji za potvrzeni a info.

 9. Dobrý večer,
  mezi blízké lidi Haška patřil Vilém Forster. Hašek ho prý z legrace psal s ö. Vilém Forster měl pocházet z Tábora. Nemohu ovšem najít jeho přesné datum narození. Pracuji na rodové linii rodu Forster a bylo by zajímavě zjistit jestli tam náhodou nepatří. Děkuji.

   1. Dobrý den, po potvrzení příbuznosti s Vilémem Forster se mě podařilo i zakoupit jednu z jeho odborných lékařských knih. Děkuji za tu první důležitou pomoc.

 10. Pripomienka alebo doplnok k slovníku:
  V slovenčine, možno aj v češtine, slovo hňup (chňup, ?) pôvodne znamená vykastrovaný cap, teda po česky kozel.

 11. http://www.svejkmuseum.cz/hasek_rod/hasek_rod.pdf

  Na této stránce je chybně uvedena fotografie statku Mydlovary č.8 z roku 2010. Statek č.8 je na návsi, u návesního rybníku, přesně podle popisovaného způsobu číslování stavení. Na obrázku Josefského katastru je to správně.
  Hezký den

  S pozdravem
  Maruška Václav
  současný majitel usedlosti Mydlovary č.p.4
  Rodák z Mydlovar

   1. Vážený pane Šeráku,
    pro Památník národního písemnictví zpracovávám Portál literárních muzeí (www.literarnimuzea.cz), kam bych rád zařadil i to vaše. Nemůžete mi prosím na můj mail (jaroslav.cisar@centrum.cz) poslat na vás kontakt, abych vám poslat dotazník s údaji, které potřebuji pro vaši prezentaci na portálu. Zároveň přivítám všechny připomínky a doplňky, které tam jsou již uvedeny o Jaroslavu Haškovi.
    J. Císař

    1. Dobrý den, pane Císaři. Můžete mi to poslat na mail jarda@serak.cz. Omlouvám se, že reaguji tak pozdě,ale nějak jsem Vaší zprávu asi přehlédl v komentářích. Bude mi ctí, když stránky muzea budou ve Vašem portálu literárních muzeí.
     Admin Jaroslav Šerák Muzeum Jaroslava Haška a Josefa Švejka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *