HAŠEK V BUGULMĚ

Z níže uvedených dokumentů lze vyčíst tato fakta:

• 16.října 1918 je delegován v Bugulmě jako organizátor s tím, že bude k dispozici Širokovi, zřejmě tehdejšímu veliteli města (v Haškových povídkách Jerochymov). Lze předpokládat, že tímto dnem začíná Haškovo působení v Bugulmě.
  •  25. prosince 1918 je Hašek jmenován pomocníkem velitele města Bugulma.
  •  již 28. prosince 1918 se stává pracovníkem 5. politického oddělení. Asi tímto dnem Haškovo působení v Bugulmě končí.

Všechny uvedené dokumenty pocházejí z Ruských archivů. V Česku jsou k dispozici fotokopie ve Vojenském historickém archivu. Na reversu fotokopií  je patřičná signatura.

Z uvedených a zatím jediných dokumentů nevyplývá, že Hašek byl někdy velitelem města Bugulmy, jak on to sám o sobě tvrdil v seriálu povídek “Velitelem města Bugulmy“, “Adjutantem velitele města Bugulmy“, “Krestný chod“, “V strategických nesnázích“, “Slavné dny Bugulmy“, “Nová nebezpečí“, “Potěmkinovy vesnice“, “Nesnáze se zajatci“a “Před revolučním tribunálem východní fronty“. Všichni uvěřili a tvrdí to dodnes.

16.října 1918
OSVĚDČENÍ
Je dáno, že soudruh Jaroslav Hašek je delegován jako organizátor v městě Bugulma k dispozici soudruhu Širokovi, a že podpis a otisk razítka jsou ověřené.
25.prosince 1918 v městě Bugulma
OSVĚDČENÍ
Je dáno, že soudruh Hašek je politickým oddělením 5 určen jako pomocník velitele města Bugulmy, a že podpis a otisk razítka jsou ověřené.
28.prosince 1918 v městě Bugulma
OSVĚDČENÍ
Je dáno, že soudruh Hašek je pracovníkem politického oddělení 5, a že podpis a otisk razítka jsou ověřené.