Domů

По pусски

Povídky a humoresky

Jaroslav Hašek

Genealogie J. Haška

Napsali o Haškovi

Menger o Haškovi

Co se nikam nevešlo

Hospody

Švejkův zpěvníček

Švejkův slovník

Fotogalerie 1. část

Fotogalerie 2. část

Dokumenty

C. a k. armáda

Kde jsem hledal

 

MAPY

Švejkova cesta 1.část

Švejkova cesta 2.část

Hašek v Praze

Haškovy toulky

Hašek ve válce

Historická mapa Haliče

IR91 v Haliči část 1.

IR91 v Haliči část 2.

 

6 Osudy dobrého vojáka Švejka 6
  a jeho pouť po cestách první světové války na mapách Google  
     
     
     
     
 

Kniha první, hlava 5.  Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici

Začátek cestyPředchozíNásledujícíSeznam

 

V SALMOVĚ ULICI

 

Ve skutečnosti se jedná o Salmovskou ulici. Byla pojmenována po Františku Salm-Reifferschied který měl zvláštní titul – starohrabě. Ten používali pouze příslušníci tohoto rodu. Starohrabě František Salm – Reifferschied zde za domem č. p. 506 založil na konci 18. století velkou zahradu, která byla současníky pokládána za překrásnou. Postupně mizela po roce 1868 vlivem nové zástavby. Od poloviny 19. stoleti se sice jmenovala Salmova, ale od roku 1870 až dosud se jmenuje Salmovská [23]. Proč Hašek použil název Salmova ulice je záhadou.  Policejní komisařství zde bylo v č.p.507. Je to uvedeno v Adresáři královského hlavního města Prahy a obcí sousedních z roku 1910. Stavební sloh tohoto domu na rohu Ječné a Salmovské však odpovídá období okolo roku 1925 - 1930, proto si myslím, že Švejk byl předveden do domu, který zde už dávno nestojí.  Ostatně  zde pobyl jen pár hodin. V podstatě zde prožil odpolední chvíle onoho osudového dne 29. července 1914, kdy Císař Pán vypověděl válku Srbsku a nechal vyvěsit svůj manifest, sepsaný dne  28. července. Byl to čtvrtek a Švejk ještě v této chvíli o tom neměl ani tušení. 

 

Policejní inspektor Braun aranžoval scénu setkání se Švejkem s krutostí římských pochopů doby roztomilého císaře Nerona. Tvrdě, jako tenkrát, když oni říkali: „Hoďte toho lumpa křesťana lvům,“ řekl inspektor Braun: „Dejte ho za katr!“

Tady by mohl být inspirátorem jistý obvodní inspektor Brauner Bedřich z Nuslí, Čestmírovy ulice. Nalezen opět v Adresáři královského hlavního města z roku 1906. Braun se v seznamu nevyskytuje.

 

 

 

 

 

Odvezli ho, a ránu už jsme to četli. Nebo v Bendlovce jsem dal jednou jednomu funebrákovi facku a on mně ji vrátil. Abychom se smířili, museli nás oba zatknout, a hned to bylo v odpoledníčku. Nebo když v kavárně „U mrtvoly“ rozbil ten pan rada dva tácky, myslíte, že ho šetřili? Byl taky na druhej den hned v novinách.

Bendlovka. Jsou tři varianty co Hašek tím místem myslel:

  1. Bedlovu ulici.

  2. Bendovu kavárnu přezdívanou "Bendovka". To je nejpravděpodobnější varianta.

  3. Hospodu "U Bendlů" v Celetné ulici.

Více naleznete na stránce románových hospod.  

Stejné je to s kavárnou "U mrtvoly". Určitě existovala. Dokazuje to fejeton, zveřejněný v Národních listech 15.11. 1922. Jak se můžeme dočíst, byla již přejmenována na "Děvín".  Podle Břetislava Hůly bývala na rohu Karlova náměstí a Resslovy ulice, naproti Technice. Vice naleznete na stránce románových hospod. A toto je roh Resslovy ulice, jak vypadal ještě v roce 1938. Budova Techniky je vpravo. Dnes je zde stanice Metra:

 

Odpusťte,“ řekl rytířsky Švejk, „já jsem tu teprve od dvanácti hodin v poledne, ale tenhle pán je tu už od šesti hodin ráno. Já tak nespěchám.“
Místo odpovědi vytáhla Švejka na chodbu silná ruka policejního strážníka a mlčky ho vyvedla po schodech do prvního poschodí.
V druhém pokoji seděl u stolu policejní komisař, tlustý pán bodrého vzezření, který řekl k Švejkovi:
„Tak vy jste tedy ten Švejk? A jak jste se sem dostal?“
„Prachobyčejným způsobem,“ odpověděl Švejk; přišel jsem sem v průvodu jednoho pana strážníka, poněvadž jsem si nechtěl dát líbit, aby mne z blázince vyhazovali bez oběda. To je, jako kdyby mne považovali za nějakou odkopnutou holku z ulice.“
„Víte co, Švejku,“ řekl vlídně pan komisař, „nač se zde, na Salmovce, máme s vámi zlobit? Nebude lepší, když vás pošleme na policejní ředitelství?“
„Vy jste, jak se říká,“ pravil Švejk spokojeně, „pánem situace; projít se na policejní ředitelství teď kvečeru je docela příjemná malá procházka.“

 

 
 
 
 
Licence Creative Commons

autor románu:Jaroslav Hašek, poznámky a mapa: Jaroslav Šerák

použity záběry z filmu "Dobrý voják Švejk" a "Poslušně hlásím ", režiser Karel Steklý