Blog

Otevřený dopis

prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr.

Vážný pane profesore.

Na stránce Wikipedie o Jaroslavu Haškovi jsem nalezl toto šokující tvrzení:

Hašek nařídil značný počet poprav, nechal zastřelit např. právníka Nikolaje Skalona, otce  sovětského biologa Vasilije Skalona.

Jako odkaz na zdroj tam byl uveden pořad ČT24 Historie.cs „Češi potomci Švejkakde jste uvedl  :

Tady padlo, zdali si Švejk uchoval lidskou důstojnost. Je otázka, do jaké míry si ji uchoval Jaroslav Hašek. Zabýval jsem se životem ruského zoologa jménem Skalon (dobrodružná postava, při čistkách 20. a 30. let zmizel na Sibiř do tajgy, za dva roky se zase vrátil, mezitím na něj KGB zapomnělo). Ale kdopak nechal popravit Skalonova otce? Rudý komisař Jaroslav Hašek
Jedno ze zásadních pravidel Wikipedie je OVĚŘITELNOST:
Zdroje s nejasnou důvěryhodností jsou zdroje, které podle dosavadních zkušeností ne vždy ověřují fakta, nebo kde je nejasný nebo nespolehlivý způsob, jakým s fakty pracují. Pokud pochází informace pouze ze zdroje s nejasnou důvěryhodností, např. z běžných veřejných sdělovacích prostředků, a je málo důležitá, odstraňte ji. 
Tak jsem to, jako registrovaný přispěvatel Wikipedie, odstranil.
Druhé pravidlo, které by mělo být svaté pro všechny publicisty, žurnalisty a historiky je Etický kodex Syndikátu novinářů ČR .
Proto předpokládám, že zprávu jste uvedl na veřejnosti v souladu s tímto kodexem a že můžete své tvrzení doložit. Pokud ano, budu rád, když Vaše argumenty zveřejníte v komentáři k tomuto dopisu níže. Svědectí z druhé ruky je nepřípustné.
Aby nedošlo k omylu: předpokládám, že syn o kterém hovoříte byl Василий Николаевич Скалон a jeho nešťastný otec by měl být Николай Васильевич Скалон .  Ten byl skutečně, podle uvedených zdrojů,  zastřelen Rudou armádou [расстрелян, shot dead] dne 7. listopadu 1918 to je v době, kdy Hašek v Bugulmě působil jako pomocník velitele města a to od října do prosince 1918. Zdůrazňuji zastřelen, nikoliv popraven. Nikde také není uvedeno, že se jeho smrti podílel Jaroslav Hašek.
Netrpělivě očekávám Vaše vyjádření.
Děkuji
Jaroslav Šerák
Administrátor Virtuálního muzea Jaroslava Haška a Josefa Švejka

Zpěvníček

Začal jsem s komentáři a vysvětlivkami k I. dílu kapitoly 14-01 Švejk vojenským sluhou u nadporučíka Lukáše. Začal jsem písničkou, resp. směsí písniček, které si k ránu pobručoval tlustý infanterista – Švejkův nástupce u Katze.

Okolo Chodova teče vodička, 
šenkuje tam má milá pivečko červený. 
Horo, horo, vysoká jsi, 
šly panenky silnicí, 
na Bílé hoře sedláček oře.

Jak dělat z lidí voly

Protože stárnu a  kolena už nestačí mazat opodeldokem, začal jsem hledat ve světě něco nového. A tu, náhle jako blesk z čistého nebe, jsem objevil českou stránku Za 28 dní zapomenete na to, že vás někdy bolela kolena… A tam jsem se pyšně nadechl, že jakýsi český profesor Marek Pytlák objevil zázrak hodný Pánaboha, neboť před tím co objevil Pytlák, je i Kristus měnící vodu ve víno hotový břídil. Ano, vyléčím si kolena za pomoci toho geniálního vědce! A to za pouhopouhých 28 dní!

Navíc se ten nadvědec sám skromně chlubí, že je za to nominován na Nobelovu cenu. Jaká to čest pro národ český. Plesej lide tohoto slavného národa, který vedle Heyrovského a Seiferta, bude mít i oceněného Pytláka.  

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je doctor.jpg.A toto je ten Profesor, Slavný s Geniální Pytlák. An přemýšlí jak pomoci těm milionům chudáku s artrózou kolen, patlající si je dosud Opodeldokem, či jiným svinstvem, stejně tak,  jako to činil kdysi náš dobrý voják Švejk. 

Řekl jsem si: podívám se, co na skvělou Pytlákovu práci říká svět.

Objevil jsem na stejné doméně https://ameterapart.com/, kde je i ona citovaná česká verze, jen v jiné složce  https://ameterapart.com/order/cz/, jakýsi ÖSTERREICHISCHES GESUNDHEITSPORTAL neboli Rakouský portál o zdraví, který se tváří, že udělá vše pro vaše zdraví a co vám na očích uvidí. Ale ať kliknete na cokoliv v nabídce:

Vždycky na vás vybafne zamyšlený génius prof. Pytlák, kandidát na Nobelovu cenu se svým nadbilblickým zázrakem. Ale pozor!!!! Už to není český učenec, ale rakouský adept na Nobelovu cenu prof. Markus Beyrich.  A zkuste ještě verzi pro německo. Zklamalo mě to, je tu opět Markus Beyrich. Ale určitě vás nezklamou další aktéři těchto stránek, nadšení a vděční zdraví – nemocní: 

Vyléčená a šťastná babička a její vnučka mají shodné obličeje na všech stránkách, jen se kupodivu ta superbabička jinak jmenuje: Marianna Trutnovská,73 let, Olomouc (česká babka), Rita Werner 73, Graz (rakouská Super-Omi) a její stejně stará německá jmenovkyně, tentokráte z Kielu. Že se jedná o stejné ksichty je asi vedlejší účinek toho slavného vynálezu.

Další příklad jednotného obličeje je tato dáma. V Česku Izabela Batová,
67 let, Bystřice; alias rakouská Antonia Wimmer 67, Salzburg; alias německá Isabella Niemeyer 67, Göttingen .

A nakonec tři jednovaječná trojčata po kůře našeho Genia: Čeněk Závada,
67 let, Zlín ; alias Andreas Moser  67, Wiener Neustadt ; alias Andreas Berger 67, Regensburg . Jako bratři v triku.

Samozřejmě lze pokračovat v dalších duchaplnostech těchto stránek. Po zjištění, že ze mě, z nás, dělá nějaký „Šmejd“ voly, aby se napásl a nakapsoval na bolavých kolenech důvěřivců čekajících na spásné uzdravení, doufajících v to, že se jednou v klidu, bez bolesti zase vyspí. Je to další rafinovaná pastička „Šmejdů“ na důvěřivé nemocné. Teď běžte a kupte si ten zázrak!

A jestli chcete ohluchnout, tak si kupte BIOSTENIX SENZI OIL. Hledal jsem něco na degenerativní změny sluchu starce. Neslyším na jedno ucho a sluch toho druhého pomalu, ale jistě ztrácí na své kvalitě. Ale zaboha bych si ten prevít do ucha nenakapal.

Tentokráte za tento geniální vynález kandiduje na Nobelovu cenu Španěl prof. Ramiro Suárez . To je on:

A opět je tu stejná superbába s vnučkou a stejné ksichty a kecy jako na stránkách o zázračném léku na kolena. Opět stejný hyenizmus internetových Šmejdů.

Jak cestují mládí býčci

Koupil jsem supermárketu „Obchodzem“ hovězí krk. Na obalu bylo vytisknuto:

Maso z mladého býka, chov Česká republika, poraženo v Německu, bouráno v České republice.

Takže u nás chovaný býček si zajel na výlet do Němec. Vystresovaného jej na konci té  nenadálé a zbytečné cesty  čekala smrt. Poté ho stáhli z kůže a vyvrhli. Takto upravený se vrátil do své domoviny, aby ho zde rozbourali a prodali. 

Kolik si asi za tuto službu býčkům a jejich porážku Němci k českému masu přirážejí.

Jaroslav Hašek v Českém rozhlase

V Čtenářském deníku Českého rozhlasu si můžete poslechnout nejen části z románu o dobrém vojákovi, ale i několik Haškových povídek. Archiv ke stažení

Životopis Jaroslava Haška

K té poslední části životopisu:
O Haškovi se stále a do nekonečna tvrdí, že se nechal na frontě zajmout a že vstoupil do československých legií. Je to nesmysl!!!
Hašek padl do zajetí 24.9.1915 u Chorupan při nečekaném útoku Rusů. O tom hrozném dni podává ve svém deníku feldwebl Vaněk toto svědectví:
Že mohu napsat těchto několik slov zdráv a mezi našimi, mohu děkovati jen náhodě a velkému štěstí. Byl to dnes soudný den. As v 6 h ranní nás Rusové prorazili—nezbylo nic než utéci—ale to byl útěk—jako zajíci—jeden za druhým jsme prchali. Teď jest již k večeru—trochu klid z celé kompanie jest zde 10 mužů. Z našeho štábu jsme s 2. nadporučíkem 4.

Podobně to okomentoval i fedkurát Eybl:
Dnes ztratili jsme na 1000 mužů většinou zajatých 10. setnina celá, 12.
skoro a 11. též a 14. celá zajata a z ostatních každé něco. Byl to hrozný
boj –kanonáda děsná a Rusové hrozné ztráty.

Hašek nikdy v legiích nebyl. Byl dobrovolníkem České družiny, později v Česko-slovenské střelecké brigádě a z ní také dobrovolně vystoupil, když nesouhlasil s odchodem českého vojska do Francie. Dokazuje to i Haškův vojenský kmenový list: http://www.svejkmuseum.cz/doc/hasek_kmen_list2.JPG

 

Poslechněte si co o Haškovi povídají literární historici v pořadu „Hašek Gašek“ v cyklu Historie.cs na ČT24. 

A opět tvrzení, že Hašek byl příslušníkem legií. Tak tady je černé na bílém, že NENÍ legionářem. Podruhé na této stránce: Byl dobrovolníkem České družiny, později v Česko-slovenské střelecké brigádě a z ní také dobrovolně vystoupil, když nesouhlasil s odchodem českého vojska do Francie. Navíc – název Československé legie vznikl až po válce.

Revers kmenového listu ve VHA
Avers kmenového listu ve VHA